preloader-matrix

به همت بنیاد رودکی،بی تاب بلقیس رونمایی شد/ قطعه ای برای همدردی با مردم لبنان

آیین رونمایی از نماهنگ «بی‌تاب بلقیس» در تالار رودکی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، «بی‌تاب بلقیس» قطعه تصویری به سفارش بنیاد رودکی و برای همدردی با ملت لبنان به آهنگسازی فردین خلعتبری ، آواز حمیدرضا نوربخش و ترانه اهورا ایمان است که ارکستر ملی ایران به رهبری آندره الحاج رهبر ارکستر ملی لبنان در تالار وحدت ضبط شده است.

حرکت فرهنگی بین دو کشور دوست

در مراسم رونمایی از این قطعه تصویری در ابتدا به دعوت مجری برنامه حسین العجمی مشاور وزیر فرهنگ کشور لبنان روی سن حاضر شد و گفت: تاریخ  ما تا به امروز شاهد رویدادهای مختلفی بود اما آنچه دیده شده خواست و اراده مردم ما بود که باعث زندگی دوباره شد.

او ادامه داد: ما در لبنان بر این باوریم که با اتحاد و همدلی می توان دوباره کشور را از بحران نجات داده و آنرا از نو بسازیم و امروز که کشور ما به کمک مردم خود از دست اشغالگران رهایی یافته و به آزادی رسیده است می تواند کشوری متعلق به تمام فرزنداش باشد.

وی افزود: فرهنگ لبنان از بخش های مختلف و متنوعی تشکیل شده و موسیقی نیز یکی از بخش های عمده و مهم آن است  و خیلی خوشحالم که امروز در این مراسم موسیقایی در کنار شما حضور دارم.

العجمی همچنین گفت: در یادبود این حادثه تلخ و ناگوار دست یاری خود را به سوی تمامی کشورها که ما را یاری کردند دراز می کنیم و از همه آنها ممنونیم. این مراسم حرکت فرهنگی بین دو کشور دوست بود که به ثمر رسید و برای ما افتخار بزرگی محسوب می‌شود.

این مشاور وزیر در پایان هم گفت: از طرف خودم و وزارت فرهنگ کشور لبنان و البته هنرمندان این کشور علی الخصوص آندره الحاج از  هنرمندان و مدیران فرهنگی ایرانی تشکر و قدردانی کرده و اعلام می دارم که بیروت نه غرق می شود و نه می سوزد . این کشور می ایستد و همواره پیام صلح و دوستی اش را به مردم دنیا صادر می کند.

بی تاب بلقیس در یاد باقی خواهد ماند

آندره الحاج رهبر ارکستر ملی کشور لبنان نیز ضمن تشکر از حضورش در ایران گفت: هرچه که می گویم از قلب من است، وقایعی که می گذرند و فراموش نخواهند شد . این کار مشترک نیز فراموش نشده و همواره در یاد باقی خواهد ماند.

او ادامه داد: من به عنوان یک موزیسین وظیفه دارم شکل یک موزیسین را بشناسم و برای همین نام آهنگساز را در گوگل سرچ کردم و آثارش را که گوش کردم متوجه شدم در تمامی این آثار عشق فراوان نهفته است. فردین خلعتبری برای من تبدیل به یک برادر شده و دوستی من با او ادامه خواهد داشت. از همه کسانی که در این قطعه من را همراهی کردند به خصوص ارکستر ملی ایران تشکر فراوان می‌کنم.

همدردی با زبان هنر

مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی نیز گفت: لازم بود که به رسم ادب به دوستان عزیز در کشور لبنان که در گذشته هم با آن‌ها همکاری کوچکی داشتیم، خیر مقدم بگویم. بعد از اتفاقی که در کشور لبنان افتاد به فکر افتادیم به واسطه روابط صمیمانه ‌ای که با لبنان داریم بتوانیم با زبان هنر این همدردی را اعلام کنیم. پس از رایزنی های لازم با جناب آقای خلعتبری، آقایان حمیدرضا نوربخش و رضا موسوی مشارکت صمیمانه خود را برای انجام این پروژه اعلام کردند.

وی با تاکید بر پیوندهای مشترک دو کشور ایران و لبنان و همبستگی میان دو ملت افزود که این اثر در چهارچوب مراودات فرهنگی دو کشور آماده شده است.

فردین خلعتبری آهنگساز آخرین سخنران برنامه درباره این کار گفت: همیشه مرسوم است که در این مراسم ها آدم ها به نقاط مشترک با یکدیگر می رسند اما من برخلاف این باور دارم نقاط اختلاف است که باعث آشنایی بیشتر آدم ها با هم می شود و قطعا  اینکه امروز به ما دوست و بردار می‌گویند در این پروژه واقعاً اتفاق افتاد و دوباره به من ثابت کرد که یک دیپلماسی فرهنگی باعث می‌ شود که ما به مقاصد انسانی خودمان رسیده و تعامل عاشقانه ‌ای داشته باشیم.

او ادامه داد: بسیار خوشحالم که نقشی در این کار داشته باشم و از همه می خواهم تشویق متفاوتی از ارکستر ملی ایران داشته باشند چرا که به معنای واقعی در این کار همراه بودند؛ گرچه رابطه من با ارکستر قطع شده بود امام خوشحالم که امروز دوباره این اتصال برقرار شده است.

وی افزود: به این جریان امید زیاد دارم  که بخشی از فعالیت های ارکستر ملی لبنان سرمشق ما در ارکسترملی باشد چون در این ارکستر مردم همراهی خوبی دارند و یکی از مهترین دلایل این همراهی و صمیمت حضور آندره الحاج است. این را هم بگویم که اگر این رهبر ارکستر لبنانی ما را رها کند ما او را رها نخواهیم کرد.

خیلی امیدوارم که بخشی از فعالیت‌های ارکستر ملی لبنان سرلوحه کارهای ما در ارکستر ملی ایران هم باشد. چرا که در این ارکستر مردم همراهی خوبی دارند و یکی از دلایل آن هم حضور آندره الحاج است و بدانند اگر ایشان ما را رها کنند ما این هنرمند را رها نمی‌کنیم.

سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی، شمس‌الدین حسینی رییس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس شورای اسلامی، علیرضا دلخوش مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه ، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و جمعی از نوازندگان ارکستر ملی و اصحاب رسانه مهمانان این مراسم بودند.

انتهای پیام/