عزم ایران و تاجیکستان برای گسترش تعاملات فرهنگی

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری مشترک با زلفیه دولت زاده، وزیر فرهنگ تاجیکستان که ظهر امروز سه شنبه در تالار وحدت برگزار شد، گفت: ایران و تاجیکستان دو کشور بزرگ همراه با تاریخ، فرهنگ و زبان مشترک هستند و ایرانیان و تاجیک ها به خاطر  علایق مشترک، یکدیگر را همچون ملتی واحد تلقی می کنند.
وی با اشاره به مشترکات فرهنگی دو کشور گفت: اشتراک زبانی میان ایران و تاجیکستان مهمترین مولفه فرهنگی مشترک است که دو ملت را به یکدیگر پیوند زده است.
اسماعیلی افزود: گفتگو با برادران و خواهران تاجیک به زبان شیرین فارسی بسیار لذت بخش است و از تاریخ ادبیات مشترک و غنی بهره مند هستیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سفر وزیر فرهنگ تاجیکستان به ایران گفت:  گسترش روابط فرهنگی دو کشور در دستور کار دولت مردمی است و بر همین اساس به زودی هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان هم برگزار می شود و افتخار همراهی با همکاران تاجیک در شهر  زیبای دوشنبه را خواهم داشت.
وزیر فرهنگ ادامه داد: افزایش تعاملات فرهنگی ایران و تاجیکستان در حوزه سینما، تئاتر، موسیقی، کتاب و …  مورد تاکید طرفین است و در این مسیر هیچ مانعی برای گسترش ارتباطات وجود ندارد.
اسماعیلی در پایان ابراز امیدواری کرد با عزمی که در روسای جمهور دو کشور مشاهده می شود، شاهد توسعه زوزافزون تعاملات فرهنگی ایران و تاجیکستان باشیم.
 فرهنگ ایرانیان در جهان شهره است
زلفیه دولت زاده وزیر فرهنگ تاجیکستان در این نشست خبری گفت: ایران فضای خوبی دارد و ما اکنون دو روز است که در تهران زیبا که با فرهنگ  بلندآوازه‌اش در جهان مشهور است، در سفر کاری به سر می‌بریم.
وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان افزود: از روئسای جمهور محترم دو کشور ایران و تاجیکستان تشکر می‌کنم که با عزم و درایت خود روابط دو کشور را به سطح عالی رساندند.
وی با یادآوری اینکه، هفته فرهنگی تاجیکستان  در ایران در حال برگزاری است و روز گذشته در تهران افتتاح شد، اظهار داشت: هنرمندان تاجیکی در شهرهای شیراز و تبریز نیز حضور یافته و در ادامه برگزاری هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران با نمایش صنایع دستی و هنرهای تجسمی ، به معرفی میراث فرهنگی و فعالیت های فرهنگی و هنری این کشور خواهند پرداخت.
 گفتنی است هفته فرهنگی جمهوری تاجیکستان در ایران با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت فرهنگ جمهوری تاجیکستان و سفارت تاجیکستان در ایران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عصر دوشنبه ۱۱ مهرماه در منطقه فرهنگی گردشگری اراضی عباس‌آباد تهران گشایش یافت و از روزهای آینده نیز در شهرهای شیراز و تبریز برگزار خواهد شد.
این رویداد فرهنگی شامل اجرای برنامه توسط گروه‌های هنری از جمله گروه نمایش، گروه موسیقی، قرائت شعر توسط شعرای تاجیکستانی و برگزاری نمایشگاه نقاشی، عکس، هنرهای دستی و لباس‌های ملی آن کشور است.
برچسب‌ها