برگزاری آیین ملی بزرگداشت روز کتاب با حضور رئیس جمهور در تالار وحدت

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، آیت‌ الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در آیین ملی بزرگداشت روز کتابخوانی و کتابداری که در تالار وحدت برگزار شد، کتاب و کتابخوانی را از شاخصه‌های مهم فرهنگی برشمرد و گفت: اساساً هدایت انسان با کتاب آغاز شده و شأن نزول کتاب حکیم و کتاب نوین برای به تکامل رسیدن انسان بوده است.

رئیس جمهور در ادامه یکی از راه‌های اصلی آگاهی از احوال پیشینیان و فرهنگ گذشته و همچنین انتقال علم را کتاب و کتابخوانی دانست و افزود: حقیقتاً کتاب ذخیره ارزشمندی برای انتقال فرهنگ، آداب، رسوم و علم به عصرها و نسل‌‌هاست و باید گرامی داشته شود.
رئیس جمهور با اشاره به آیه شریفه «نون و القلم و مایسطرون» اظهارداشت: کتابی در قرآن کریم مورد سوگند خدای متعال است که موجب هدایت بشر و انتقال علم و دانش و فرهنگ به عصرها و نسل‌ها باشد و «مسطوری» که در قرآن به آن اشاره شده آگاهی‌بخش و راهگشای زندگی آحاد بشر است.
آیت‌ الله رئیسی در ادامه کتابداری را دانشی بسیار مهم و قابل توجه دانست و گفت: کتابداران به واسطه انس با کتاب و نگهداری از این ذخیره ارزشمند، در واقع در گلستان زندگی می‌کنند.
رئیس جمهور افزود: آنجا که کتابداری با علم و دانش همراه بوده این ذخایر ارزشمند با موفقیت به نسل‌های بعدی منتقل گردیده، مانند کتابخانه آستان قدس رضوی و کتابخانه آیت‌ الله مرعشی در قم که گنجینه‌هایی بزرگ و ارزشمند از آثار مکتوب پیشوایان، علما و اندیشمندان گذشته است.
دکتر رئیسی با تأکید بر ضرورت گسترش و ارتقای کتابخانه‌ها در کشور، تصریح کرد: همواره یکی از دغدغه‌های بسیاری از علما و دانشمندان معاصر ما حفظ و نگهداری از کتاب و کتابخانه‌هایشان و انتقال آنها به نسل‌های بعدی بوده که در اینجا اهمیت جایگاه کتابخانه و کتابداری مشخص می‌شود.
رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه کتاب‌های دیجیتال به هیچ عنوان نتوانسته کتاب‌های مکتوب را به حاشیه ببرد، افزود: ابزار دیجیتال اگر چه منجر به تسهیل دسترسی شده، اما هرگز انسان را از کتاب بی‌نیاز نکرده است.
آیت‌ الله رئیسی حمایت از کتابداران به عنوان حافظان ذخایر ارزشمند علمی، فرهنگی و دینی کشور را که عمدتاً از قشر بانوان هستند، مورد تأکید قرار داد و گفت: دولت وظیفه دارد از این سرمایه‌های گرانسنگ که بی‌نام و نشان از ذخایر ارزشمند کشور حراست می‌کنند، حمایت و مشکلات آنها را بررسی و مرتفع نماید.
رئیس جمهور توجه به کتاب و کتابخوانی را از شاخصه‌های مهم برای پیشرفت فرهنگی کشور دانست و افزود: نشاط اجتماعی، امید به زندگی و ایجاد شادمانی بویژه در نسل جوان در گرو توجه به کتاب و کتابخوانی است که همواره مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده و ایشان در سلوک و رفتار نیز اینگونه بوده‌اند.
دکتر رئیسی با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی باید با ایجاد دسترسی آسان به کتاب گسترش فرهنگ کتابخوانی را در کشور دنبال کنند، اظهار داشت: امروز کتابخوانی برای جامعه ما از ضرورت‌های جدی است و باید به صورت روزانه برای آن برنامه‌ریزی کرد تا نوجوانان و جوانان ما با کتاب انس بیشتری پیدا کنند.
رئیس جمهور با اشاره به تأثیر قابل توجه کتاب و کتابخوانی در گره‌گشایی از شبهات ذهنی نسل جوان، افزود: امروز کسانی در تلاشند با ایجاد شبهات علمی یا شهوت عملی، نسل جوان ما را منحرف کنند که در این زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی جامعه و نسل جوان ما را در برابر این تهاجم مصون خواهد کرد.
آیت‌ الله رئیسی با بیان اینکه دشمنانِ آگاهی، در گذشته پس از حمله به هر کشوری اول کتابخانه‌های آن را به آتش می‌کشیدند تا جهل را در آن کشور توسعه دهند، تصریح کرد: امروز نیز جاهلیت مدرن با ابزار امپراطوری رسانه، علم و فناوری و قدرتی که در اختیار دارد به دنبال حاکمیت جهل و نادانی بر جوامع است، چرا که می‌داند جامعه آگاه زیر بار سلطه نمی‌رود.
رئیس جمهور افزود: کتابخوانی و مطالعه تاریخ ضمن آگاهی‌بخشی از سرنوشت کسانی که فریب دشمن را خوردند موجب رسوایی هر چه بیشتر نظام سلطه خواهد شد که به نام آزادی و توجه به حقوق انسان‌ها جوامع را نابود کردند.
دکتر رئیسی ایجاد فتنه‌ها و آشوب‌ها از جمله اغتشاشات اخیر در کشور را در راستای نیات پلید نظام سلطه برای تسلط دوباره بر کشور و مردم ما دانست و گفت: ملت زنده، پویا و اهل دانش در سال ۵۷ یکبار سلطه‌گران را از این کشور بیرون راند و دیگر اجازه نخواهد داد، آنها بر این کشور مسلط شوند.
 محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز طی سخنانی، ضمن تقدیر از فعالان عرصه کتاب به ویژه کتابداران و با اشاره به اهمیت کتابخانه های عمومی گفت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور از ظرفیت بالایی برخوردار است بطوری که با داشتن سه هزار و هشتصد کتابخانه  عمومی در رتبه اول جهان اسلام و منطقه قرار داریم.

 وی افزود: توسعه کتابخانه های عمومی از سیاست های اصلی دولت مردمی به شمار می‌رود؛ به گونه ای که در سفرهای استانی که با انبوهی از پروژه های بر زمین مانده روبرو هستیم، با سیاست راهبردی آقای رئیس جمهور، تکمیل طرح های مرتبط با حوزه کتاب به ویژه کتابخانه های مرکزی مراکز استان و شهرهای بزرگ را در دستور کار قرار دارد.

 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: با تکمیل کتابخانه های عمومی و تجهیز ماشین های سیار کتابخوانی، شبکه گسترده کتاب در کشور شکل می گیرد و اجتماع بزرگ فرهنگی جمهوری اسلامی با حضور کتابداران محقق می شود؛ عزیزانی که در گمنامی به فعالیت مشغول هستند.
 وزیر فرهنگ با اشاره به تاکید و الزام رئیس جمهوری برای رفع مشکلات معیشتی کتابداران گفت: اهتمام دولت بر حل مشکل کتابداران است و با رایزنی های صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی، برنامه ای کامل در حال آماده سازی است که امیدواریم در زمانی کوتاه بخشی از مشکلات کتابداران را مرتفع شود .
 اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه های دولت در حوزه نشر گفت: حل مساله کاغذ مورد نیاز کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است و با اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها، امروز شاهد افزایش ملموس نشر مطبوعات در کشور هستیم.
 وی تاکید کرد: ملی کردن صنعت نشر و خروج کاغذ از وابستگی به خارج از کشور، سیاست اصولی دولت است که به این منظور تولید کاغذ داخلی در دستور کار قرار گرفته است.
 وزیر فرهنگ یادآور شد: امروز هشتاد درصد کتاب های درسی با کاغذ داخلی چاپ می شود و علاوه بر کارخانه های فعال شده در یکسال گذشته، کارخانه بزرگ تولید کاغذ با همراهی سیستم بانکی کشور در حال راه اندازی است.
 وی در پایان گفت: امروز همچنین مصادف با سالروز ارتحال علامه طباطبایی است؛ شخصیت بزرگ و تاثیرگذار در انقلاب اسلامی که هنوز از اثرات وجودی ایشان بهره می بریم از سویی بخش مهمی از ادبیات فرهنگی و نظریه فرهنگی انقلاب برخاسته از آراء علامه و شاگردان فاضل ایشان همچون شهید مطهری، شهید بهشتی و علامه مصباح است که در محضر او تلمذ کرده اند.
 
همچنین در پایان این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزیدگان حوزه کتاب و کتابخوانی در بخش های مختلف تجلیل به عمل آمد.
برچسب‌ها